Вперше в історії української медицини дитині провели операцію на мозку — з пробудженням. Під час найважливішої частини втручання хлопчик мав бути при свідомості. Врятувати 15-річного Максима Воловича з Тернополя зважились першими львівські нейрохірурги Лікарні Святого Миколая. Про це пише Файне місто з посиланням на Перше медичне об’єднання Львова.
Мріяв стати чемпіоном, але хвороба стала на заваді мрії
Максим з 8 років страждає від сильних епілептичних нападів. Судоми викликає пухлина в мозку. Спровокувати черговий напад може будь-що: фізична активність чи прояв емоцій. Хлопчик, який до судом займався танцями і мріяв стати чемпіоном, навіть бігати більше не міг. Сміх чи сльози — теж могли спровокувати напад.
Дитинство Максима минуло з суворими обмеженнями, під постійним наглядом мами, яка цілодобово пильнувала сина і боялась за його життя. Останніми роками юнаку стало важко говорити та запам’ятовувати.
Шанс на життя був тільки один
З роками пухлина виросла і напади посилились. Утворення почало тиснути на ділянки мозку, які відповідають за мову і рухи. Виник високий ризик паралічу правої половини тіла. Мама Максима не могла з цим змиритися і звернулась до львівських лікарів. Ті після ретельного обстеження дійшли висновку, що єдиний шанс для Максима – це операція на мозку з пробудженням – AWAKE SURGERY.
Далі тягнути нема куди. Наріс набряк навколо. Є вже ознаки того, що ця пухлина добряче тисне і давить на мозок. Це ризик смерті. Тому однозначно потрібно це лікувати. Обов’язково потрібно видаляти, – сказав завідувач нейрохірургічного відділення Михайло Ловга.
За 7 годин операції лікарі повністю видалили пухлину
Під час найважливішої частини операції — видалення самої пухлини — лікарям вдалося розбудити Максима. Це потрібно аби контролювати його мову та рухи і не пошкодити ділянки мозку, що за них відповідають. Медики розважали Максима розмовами про його улюблених супергероїв коміксів та вигадані всесвіти і не давали хлопцеві заснути. Поки він говорив, активність у ділянках, які відповідають за рухи кінцівками та мовлення, фіксували нейрофізіологи Марія Павлюк та Юлія Галій-Герасимович.
Операція тривала сім годин. Після неї Максим на радість мамі та медикам заговорив ще краще, ніж до втручання. Результати МРТ теж обнадійливі: лікарям вдалося повністю видалити пухлину.
Гістологічне дослідження показало, що утворення було доброякісним. І подальшого лікування пацієнт не потребує. Епілептичних нападів більше немає.
За тиждень після операції з пробудженням Максима випишуть.
Ми щасливі! Приїхали хворі, а їдемо здорові!, – каже його мама.
Сам Максим повсякчас усміхається і не втомлюється ділитися планами на майбутнє: хоче на спорт та мріє подорожувати.
До слова, за трошки більше року роботи команда Центру нейрохірургії Дитячої Лікарні Св. Миколая провела рекордну кількість операцій – уже близько пів тисячі. Це один з найвищих показників по країні.
Читайте також: Перша в Україні: як у Тернополі будуть оновлювати школу (Фото/Відео)