Різдво Пресвятої Богородиці: чого не можна робити та які молитви слід читати цього дня

Фото: мережа Інтернет

21 вересня вшановують велике свято – Різдво Пресвятої Богородиці, мами Господа Ісуса Христа. Традиційно, цей день вважають особливим днем усіх жінок.

Різдво Богородиці – перше дванадесяте свято нового церковного року. Існує ще народна назва – Друга Пречиста (Перша Пречиста – на Успіння, 28 серпня).

Богородиця – є біблійним прикладом жінки, мами та дружини. Церква називає її “чесніша Херувимів та славніша Серафимів”, тобто Діва Марія – чесніша самих чесних створінь Господа – ангелів.

Саме з її появи на світ і розпочинається історія Нового Заповіту

Історія свята Різдва Богородиці

Євангеліє майже нічого не каже про життя мами Ісуса Христа. Усю інформацію щодо Діви Марії церква знаходить у протоєвангелії апостола Іакова (апокрифах).

За переказом, Богородиця попросила апостолів не розповідати про неї через її неймовірну скромність та чисте серце. Вона вважала, що головне – розповідати про Її Сина, Ісуса Христа, велич якого – безмежна. Саме тому її історія збереглась тільки у апокрифах. Перша згадка про свято припадає на 7 століття.

Де народилася Богородиця

Богородиця народилася у Назареті, в благочестивій родині з коліна царя Давида.  Іоаким та Анна більше 40 років мріяли про дитину, молилися Господу, приносили жертву у храм. Для єврейської родини не мати дітей – гірше за прокляття. Оточення вважало, що вони прогнівили Бога.  Анна щодня молилася, та дала обітницю – якщо народиться дитя, вони віддадуть його на служіння у храм Божий.

Одного дня Іоакиму не дозволили першим принести жертву Богу через його “нечистоту” – відсутність дітей. З горя Іоаким  пішов у пустелю, де майже 40 днів вимолював у Господа прощення за “своє прокляття”. А коли повернувся додому, дружина розповіла добру новину – до Анни прийшов архангел Гавриїл та сповістив про народження особливої дівчинки на ім’я Марія (Міріам).

Дитинство Богородиці

Марію спочатку виховували вдома, але вже тоді ставилися до неї -як до янголятка. Усі її речі були освячені у храмі, вона майже не гуляла на вулиці з іншими дітьми. Коли Марії виповнилося три роки, батьки з усіма рідними святковою ходою провели її до Єрусалимського храму та віддали на служіння Богу. 

Так була виконана батьківська обітниця. Відомо, що Іоаким та Анна жили у Єрусалимі біля храму. Їхня домівка збереглася до сьогодні – це православний храм Різдва Богородиці.

Фото: мережа Інтернет

Традиції свята Різдва Богородиці

Традиційно, 21 вересня вважається особливим днем усіх жінок. У давнину жінки цього дня прокидалися до сходу сонця та молилися, після чого вдягали найкращу сукню та йшли до храму на святкову літургію.

У храмі важливо було подякувати Богу за народження Богородиці та самій Богородиці – за ЇЇ милість та молитви перед Богом. Богородиця вважається головною та найщирішою молитовницею і заступницею людей.

Потрібно запалити у храмі святкову свічу, помолитися за усіх рідних та близьких.

Сповідатися та причаститися на свято Різдва Богородиці – велике благословення.

Чого не можна робити цього дня

На Різдво Богородиці не можна сваритися, ображати один одного, творити поганих вчинків. Бажано не працювати, а відпочити і відвідати храм, молитися.

Не бажано вживати алкоголь та їсти м’ясних страв.

Не можна ображатися, потрібно намагатися примиритися зі своїми рідними. 

Не можна допускати поганих думок, помисли повинні бути чисті і щирі. Навіть недругу краще послати подумки благословення і прощення.

Молитви на Різдво Богородиці

У цей день молитва до Пресвятої Богородиці має особливу силу. Слід молитися про здоров’я і щастя сім’ї.

О, Пресвята Владичице Богородице! Ти – вища за всiх ангелiв i архангелiв i за все створiння чеснiша. Ти – всемогутністю і благістю Божою помiчниця покривджених, зневiрених – надiя на Господа, убогих – заступниця перед Божественним Сином Твоїм, засмучених – утiха, зголоднiлих – кормителька, нагих – одiяння, недужих – Господнє зцiлення, грiшних – Христове спасiння, всiх християн – Небесна помiч i захист.

О, всемилостива Владичице, Дiво Богородице, згідно промислу Господнього і милiстю Твоєю спаси й помилуй i ризою Твоєю чесною захисти всiх правдивих християн. I ублагай, пречиста Владичице, Христа Бога нашого, щоб змiцнив Вiн нас силою Своєю з неба на невидимих i видимих ворогiв наших. О, всемилостива Владичице Богородице! Христовою правдою пiднеси нас iз безоднi грiховної i визволи вiд голоду, мору, землетрусу й повенi, вогню й меча, вiд нападу ворожого та мiжусобицi, вiд наглої смерти, вiд повiтря згубного, вiд пошести смертоносної та вiд усякого лиха. Подай, пречиста Владичице, мир i здоров’я рабам Божим і дітям Твоїм (iмена) i всiм правовірним християнам, i просвiти їм на спасiння розум та очi сердечнi, i сподоби нас, грiшних рабiв Божих і дітей Твоїх, Царства Сина Твого, Христа Бога нашого. Бо влада Його благословенна й препрославлена з Безпочатковим Його Отцем i Пресвятим, Благим i Животворчим Його Духом, нинi, i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь.

Фото: мережа Інтернет

Святкування у Тернополі

В Тернополі відбувалась Божественна Літургія у свято Різдва Пресвятої Богородиці в Архикатедральному соборі міста.

Переглянути її ви можете у відео.

Джерело

Читайте також: Усікновення глави Іоанна Предтечі: історія свята, що символізує та чого не можна робити

Exit mobile version