Головне управління ДПС у Тернопільській області повідомляє, що 21.07.2021 набрали чинності окремі норми Закону №1539, відповідно до якого внесли зміни до Податкового кодексу України в частині проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб, яке відбуватиметься з 1 вересня 2021 р. до 1 вересня 2022 р.
Так, скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть особи, які здійснюють декларування товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України:
- фізичні особи – резиденти, у т. ч. самозайняті особи
- фізичні особи, які не є резидентами України, але які були ними на момент отримання об’єктів декларування чи на момент нарахування доходів, за рахунок яких були отримані об’єкти декларування, і які є чи були платниками податків.
Декларанти матимуть право подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію із зазначенням активів, які їм належать та з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 р. При цьому в Декларації можна не зазначати інформацію про джерела одержання об’єктів декларування.
Базою для нарахування збору з одноразового декларування є грошова вартість відповідного об’єкта декларування або номінальна вартість грошової вимоги, у тому числі за позиками, наданими третім особам.
Суму збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування щодо задекларованих об’єктів визначають шляхом застосування таких ставок:
- 5% – щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що зареєстровані в Україні
- 9% – щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном
- 2,5% – щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 р. до 31 серпня 2022 р. до подання Декларації.
Нагадуємо, що набув чинності Закон від 15.06.2021 №1542-ІХ, який системно пов’язаний із Законом №1539. Він передбачає не вважати умисним ухиленням від сплати податків і зборів, якщо такі діяння пов’язані з придбанням об’єктів, які громадянин вказав у одноразовій добровільній декларації та сплатив узгоджену суму збору декларування (якщо такі діяння вчинені до 2021 року).
У випадку, якщо громадянин сплатить усі необхідні збори, держава гарантуватиме йому звільнення від відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства. Також гарантують нерозголошення державними органами та їхніми посадовими особами відомостей, що містяться в одноразових добровільних деклараціях, без відповідного рішення суду.
Читайте також: Посилення податкового контролю: чому українців змушуватимуть доплачувати 18% податку