На Тернопільщині питання захисту прав громадян, пов’язаних із легалізацією трудових відносин між роботодавцями і найманими працівниками, перебуває на постійному контролі державних структур. В області безперервно проводиться робота щодо попередження фактів нелегального використання найманої праці та виплати заробітної плати, менше мінімальної.
Фахівці зазначають, погоджуючись на нелегальне працевлаштування, працівник позбавляє себе не тільки соціальних гарантій – як-то права на оплачувану відпустку, лікарняні тощо, а і в майбутньому – права отримувати пенсію. Адже страховий стаж нараховується працівникові тільки за умови сплати ним або роботодавцем за нього страхових внесків.
Нелегальне працевлаштування тягне за собою негативні наслідки й для роботодавців. Підприємства та підприємці, які використовують найману працю, платитимуть штраф в разі:
– фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичної роботи повний робочий час, та виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ – у 30 кратному розмірі мінімальної зарплати (36540 грн), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
– порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам, більш як за один місяць, виплата її не в повному обсязі – у 3-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої на момент виявлення порушення (3654 грн.);
– недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (на разі це 12 180 грн.);
– порушення інших вимог трудового законодавства – у розмірі мінімальної заробітної плати (1218 грн.).
Зазначені штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.
Крім того, відпер працівник не може бути допущений до роботи, зокрема, без повідомлення органу ДФС про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміном.
Детальніше у відеоматеріалі – начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці у Тернопільській області Ігор Хаварівський.
Читайте також: У громаді Тернополя спостерігається тенденція до зменшення кількості безробітних (Відео)