29 серпня під Іловайськом було розстріляно колону українських військових, яким гарантували безпечний вихід з оточення. Тоді загинули щонайменше 366 бійців. Російська техніка, російська зброя, російські солдати – регулярна армія Росії зіграла ключову роль у розгромі українських військ під Іловайськом.
Хронологія подій:
10 серпня українські частини спробували взяти місто штурмом, у ході якого загинув чоловік активістки Майдану Тетяни Чорновіл. Сепаратисти відбили штурм і заявили про знищення 9 одиниць бронетехніки. 19 серпня за місто розгорнулися кровопролитні бої між українськими військами та терористами. У бою за місто отримав поранення командир батальйону Донбас Семен Семенченко. Також загинув американський доброволець українського походження 55-тирічний Марк Паславський «Франко».
20 серпня місто на дві третини під контролем української армії. В Іловайську бійці 51-ї бригади взяли в полон п’ятьох російських десантників. За дві доби тут загинуло десять українських вояків, багато поранених. У сутичках за Іловайськ ворогові протистоять батальйони “Дніпро”, “Донбас”, “Азов”, “Шахтарськ” за підтримки армійських частин 17-ї дніпропетровської танкової, 93-ї дніпропетровської механізованої та 51-ї волинської бригад.
20 серпня до терористів на підмогу прибули терористичні угрупування “Восток” та “Оплот”, при спробі прорватися до міста 5 одиниць бронетехніки терористів 2 одиниці знищили бійці «Донбасу», на допомогу батальйону «Донбас» прийшли сили ВСУ. 23 серпня терористи з гаубиць обстрілювали місцеперебування батальйону «Донбас», 1 боєць загинув, 3 поранено.
Справжнє пекло розпочалося 27 серпня. Того дня у 2014 році сили ДНР повідомили, що повністю взяли Іловайськ під свій контроль, але бої продовжувалися. На 28 серпня українські війська потрапили в оточення, їх ситуація стала катастрофічною.
27 серпня комбат «Донбасу» Семен Семенченко заявив, що Іловайськ може перетворитися на братську могилу, добровольців під Іловайськом обдурили, і закликав пікетувати Генштаб. Жодної допомоги поки не надійшло.
28 серпня він розповів, що штурм міста здійснювали лише 340 осіб, коли повинні були брати участь 800, план операції був погоджений і затверджений керівництвом АТО, а безпосереднє командування здійснював генерал Збройних сил України.[13]
Командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко згадує:
“Вже був убитий командир батальйону «Херсон», контужений комбат «Дніпра» Юра Береза, вбиті або поранені частина моїх взводних … А далі вдарив ворог з сектора Д, і потім «відійшли» підрозділи ЗСУ які повинні були прикривати нам тил. Ні, я впевнений що такого наказу у них не було. Вони просто «відійшли» так, що деяких ловили аж за 150 км від місця дислокації. А потім ударив ворог від Новоазовська, а потім ударив ворог з Моспине на Старобешеве. І ми потрапили в оперативне оточення. І останній наказ «триматися».
Бійців в Іловайську почали «методично розстрілювати» з РСЗВ «Град» і «Ураган». «А потім була бригада Нацгвардії, яку відправив до нас міністр МВС і командувач Нацгвардії на допомогу. А потім незрозумілий наказ розгорнути її на 180 градусів. Наказ командувача АТО».
28 серпня речник ІАЦ РНБО Андрій Лисенко передав, що Іловайськ під контролем українських військових. За його словами, туди вже надійшло підкріплення.
28 серпня на екстреному засіданні РНБО президент України Петро Порошенко заявив, що тяжка ситуація українських військ в Іловайську багато в чому викликана зрадою керівництва двох бригад, які самовільно залишили лінію оборони[16].29 серпня
00:05. В розміщеному на сайті зверненні Володимир Путін звернувся до бойовиків із закликом випустити українських військових через гуманітарний коридор.
Українські підрозділи повинні були виходити з оточення двома колонами. Однак, при виході, командувач української угрупованням генерал Хомчак вступив у конфлікт з парламентерами протилежного боку. В результаті, український командир віддав наказ прориватися з боєм. Підрозділи батальйонів “Дніпро” і “Донбас” атакували позиції “сіверян”. В результаті атаки їм вдалося знищити танк і БМД, крім того, захопити в якості трофея танк Т-72Б3. Четверо російських військовослужбовців потрапили в полон. Однак, ця витівка не привела українську сторону до успішного виходу з оточення. Навпаки, виходять колони автотранспорту обрушився шквал вогню, у результаті чого, за попередніми даними, загинуло близько 100 українських бійців з 40-ї, 39-ї, 28-ї батальйонів ЗСУ та залишків 51-ї Волинській бригади.
29 серпня лідер громадської ініціативи «Права справа» Дмитро Снєгірьов заявив, що, якщо силовикам вдасться втримати навалу біля Новоазовська, українська армія піде у наступ.
18:09 У РНБО закликали не драматизувати ситуацію навколо Іловайська. В РНБО наголосили, що навколо ситуації в Іловайську розгорнута інформаційна кампанія.
18:22 Спікер інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко повідомив, що ніяких гуманітарних коридорів для українських військовослужбовців, відкрити які терористів закликав президент Росії Володимир Путін, у Донбасі немає, а якщо вони з’являться — сили АТО ними не скористуються.
Близько 22:00. Війська РФ під Іловайськом поставили вимогу від сил АТО здатися до 6 ранку, інакше усі будуть знищені. Близько 23:30. Бійці АТО намагаються з запеклими боями вирватися з оточення.
30 серпня
01:44. Семен Семенченко після розмови з Петром Порошенком повідомив, що в результаті переговорів на вищому рівні досягнута домовленість про таке:
1) До 10:00 сьогодні всі бійці які не здалися в полон, із зброєю і прапорами будуть випущені через спеціальний коридор до місця дислокації основних сил АТО. Бойова техніка підірвана.
2) Протягом декількох днів усі, хто здався в полон, а також поранені, які знаходяться в полоні, будуть обміняні на російських десантників в Харкові.
Мені сказати більше нічого. Слів не залишилося. Чекаю ранку. Через десять хвилин опублікую телефон для родичів — будемо заспокоювати. Список хлопців зараз складаємо.31 серпня
23:45. Стало відомо, що під Іловайськом зникли керівник проекту “Дорожній контроль” РостиславШапошников, журналіст Єгор Воробйов і оператор Еспресо TV Тарас Чкан. Журналісти знаходилися разом із Другим взводом 39 батальйону та потрапили в оточення в районі села Многопілля між Іловайськом і Кутейниковим. Звʼязку з ними немає понад кілька днів.
Обговорення