Новий закон про мобілізацію набуває чинності 18 травня. Згідно нього, передбачаються санкції щодо порушників військового обліку за кордоном. Обмеження консульських послуг для громадян мобілізаційного віку, запроваджені МЗС, є тимчасовим кроком. Про це пише Файне місто з посиланням на роз’яснення Міністерства закордонних справ.
В міністерстві зазначили, що консульські установи опрацюють всі заяви про надання консульських послуг, подані до 23 квітня 2024, в повному обсязі.
Які дані треба уточнити чоловікам за кордоном
Згідно закону, особи, які стоять на військовому обліку, та особи, які підлягають взяттю на нього, протягом 60 днів з дня оголошення мобілізації мають уточнити:
- адресу проживання;
- номери телефонів;
- адреси електронної пошти;
- інші персональні дані.
Як можна уточнити свої військово-облікові дані за кордоном
Військовозобов’язані, які перебувають за кордоном, повинні уточнити свої дані наступним чином:
- через офіційну електронну адресу або офіційний номер телефону ТЦК за місцем перебування на військовому обліку;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
Кабінет Міністрів України має створити електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.
Обмеження для чоловіків за кордоном у разі ухилення
Як йдеться у роз’ясненні, громадяни України віком від 18 до 60 років, які живуть за кордоном, не зможуть отримувати консульські послуги (зокрема оформити закордонний паспорт), якщо не оновлять військово-облікові дані протягом 60 днів від набрання чинності законом про мобілізацію. Надання таких послуг військовозобов’язаним чоловікам буде здійснюватись лише за умови оновлення даних.
Без актуальних даних закордонний паспорт не можна буде оформити не лише в консульствах, але й у закордонних філіях ДП Документ.
Дійсність військово-облікових документів за кордоном будуть перевіряти консульські посадові особи в закордонних дипустановах України. Кабмін ще має розробити та затвердити порядок цієї перевірки.
Обмеження не вводитимуть для таких послуг:
- оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
- вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
- вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.
Читайте також: Мобілізаця в Україні: кого позбавлять відстрочки від служби в армії
Обговорення