“Тут, аби не повбивати одне одного”, – каже тернополянка Ірина. Я навіть не думала, що так важко бути разом 24/7. Перші дні ми раділи, що можемо побути нарешті разом, а зараз сидимо по різних кутках, щоб не “повбиватися”. Мене багато чого дратує. Думаю, його теж, але ми мовчимо, щоб не стало ще гірше”, – ділиться своїми переживаннями жінка.
Сварки – невід’єма складова у сімейних стосунках і є цілком нормальним явищем, допоки не переходять у ворожнечу та ненависть. Як тернопільським парам пережити карантин в умовах “24/7” і не розлучитися ми дізнавалися у психолога Марини Орап.
“Бачити людину 24 години 7 днів на тиждень, ну, це дійсно випробування на міцність і не тільки. Адже “половинки” – окремі особистості все ж таки, вони звикли бути зайнятими, вирішувати справи, у кожного вони були свої. Зараз же їм доводиться бути постійно разом. За якийсь час починають виникати конфлікти, вимальовуватися побутові проблеми, яких раніше не помічали,” – каже професорка психології Марина Орап.
На думку спеціаліста, вирішити проблеми не важко. Зазвичай рішення знаходиться “на поверхні”.
“Головним завданням пари під час конфлікту має бути вихід з нього. У суперечках люди часто сконцентровані на своїй правоті. Тут важливо постаратися почути один одного, а ще більше – вміти вчасно сказати про наболіле”, – переконана психолог.
До прикладу, Марина Орап розповіла історію однієї з жінок, які зернулися до неї за спеціалізованою допомогою.
“До мене звернулася жіночка. Так от, вона скаржилася на те, що її почав дратувати чоловік і все те, що він робить. Особливо жінку почав турбувати не закритий тюбик зубної пасти. І якщо спочатку вона закручувала цей тюбик, то з кожним днем цей факт почав дратувати її все більше і більше. Все збиралося у неї всередині.
Коли я запитала, чи говорила вона про це чоловікові, чи просила закривати тюбик, – каже психолог, – то почула “ні”. З’ясувалося, що жінка не хотіла засмучувати чоловіка, мовляв, подумає , що дорікає йому дрібницями. Тому вона мовчала. Коли ж, за моєю порадою, вона розповіла про цю проблему своєму коханому, то почула у відповідь: “Чого ж ти стільки часу мовчала? Немає проблем, буду закривати цей тюбик. І це лише одна із історії. Вона, здавалося б, дріб’язкова, але, повірте, з таких дрібниць бувають великі “бурі”, якщо мовчати.”
Марина Орап каже, невміння висловлювати свої почуття та переживання, бажання бути “зручними” є однією із основних проблем подружньої пари. Людям треба навчитися говорити і чути одне одного.
“Говорити, говорити і ще раз говорити. Не придушуйте те, що вас хвилює, бо спрацює ефект “снігової кулі”. Рано чи пізно “вибухне”. Не потрібно до цього затягувати. Якщо людина ваша, якщо вона любить вас – вона вас почує і зрозуміє. Не бійтеся бути собою і висловлювати те, що у вас в душі”, – радить психолог Марина Орап.
У період самоізоляції, коли неможливо нікуди вийти, також дуже важливо, щоб пари давали можливість одне одному побути на самоті. Особистий час важливий, – каже психолог Марина Орап. Людина у момент усамітнення налагоджує зв’язок зі своїми цілями та мріями. Планує і роздумує. Знаходить себе. Важливо це розуміти і поважати.
автор Людмила Маліброда