Мобілізація автомобілів: коли та за яких умов можуть вилучити транспорт

Фото ілюстративне з мережі Інтернет

18 травня 2024 року набуде чинності новий закон про мобілізацію та проходження військової служби. Зокрема, запроваджується залучення транспортних засобів на потреби армії. Речник Міністерства оборони України, старший лейтенант Дмитро Лазуткін розповів, як відбуватиметься мобілізація автомобілів. Про це пише Файне місто з посиланням на хроніку тижня від МОУ.

Речник Міністерства оборони розповів, що залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснює ТЦК, центральне управління або регіональний орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів України на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями.

Військово-транспортний обов’язок встановлюється з метою задоволення потреб Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період транспортними засобами, у тому числі водними та технікою. Це також можуть бути трактори, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні машини, сільськогосподарська техніка, – розповів він. 

Також він зазначив, що повернення автомобілів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. 

Приймання передачі транспортних засобів, залучених під час мобілізації та їх повернення після оголошення демобілізації, здійснюється на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби, – додав Дмитро Лазуткін.

Що відомо про мобілізацію в Україні

Верховна Рада України на засіданні 11 квітня ухвалила законопроєкт про мобілізацію в цілому. За це віддали свої голоси 283 нардепи. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, а 17 квітня документ опублікували в офіційному парламентському виданні “Голос України”. Закон набуде чинності 18 травня.

Мобілізація транспортного засобу в Україні можлива як у фізичних осіб, так і у підприємств. Мобілізація транспортних засобів поширюється на:

У новому законі про мобілізацію є пункт про вилучення автомобілів на користь ЗСУ у громадян, які мають більше одного авто. Тому в Раді запевняють, що громадянам, які мають не більше одного авто, не варто перейматися щодо цих норм.

Також, крім автомобілів, мобілізувати можуть трактори та іншу сільгосптехніку.

Як відбувається вилучення транспорту на потреби ЗСУ

Вилучатимуть автомобілі та інші транспортні засоби, які можуть бути призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань.

Норми безоплатного залучення, вилучення, примусового відчуження транспортних засобів і техніки на період мобілізації та у воєнний час визначаються Кабміном.

Мобілізувати автомобіль можуть представники ТЦК та СП на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями. Для виконання військово-транспортного обов’язку вони отримають дані від МВС щодо транспорту у власності підприємців та громадян.

Залучення транспортних засобів на потреби армії під час мобілізації та їх повернення здійснюються на підставі актів приймання-передачі.

В актах приймання-передачі зазначаються:

  1. відомості про власників;
  2. технічний стан ТЗ;
  3. залишкову (балансову) вартість;
  4. інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортний засіб.

Перед вилученням має бути проведено експертну оцінку автомобіля. У разі потреби, підприємство чи організація мають самостійно доправити транспорт чи іншу техніку до військової частини.

Якщо автомобілю була заподіяна шкода, то порядок її компенсації буде визначатися Кабміном.

Транспортні засоби, які були вилучені на потреби армії, заборонено:

Читайте також: В Україні збільшать штрафи для ухилянтів від мобілізації

Exit mobile version