22 лютого Верховна Рада розгляне законопроекти щодо легалізації цивільної зброї

Фото: мережа Інтернет

Сьогодні, 22 лютого, Верховна Рада розгляне законопроєкти №5708, 5708-1 щодо легалізації цивільної вогнепальної зброї.

У Верховній раді визначилися із законопроектами про обіг цивільної зброї. Як і попередні проєкти законів, вони пропонують врегулювати придбання, зберігання та використання зброї фізичними та юридичними особами. Так, минулого тижня у Верховній раді зареєстрували ще один, цього разу альтернативний, законопроєкт за № 4335-1 «Проєкт закону про цивільну зброю та боєприпаси». А разом із ним і проєкт закону за №4336-1 «Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу для реалізації положень закону України «Про цивільну зброю та боєприпаси».

Яку зброю та кому дозволено мати зараз в Україні

Закон про зброю в Україні намагаються ухвалити останні років 20. Зброя в країні є, і щоб хоч якось регламентувати її обіг, МВС та інші структури видавали підзаконні акти, які складно зібрати до купи.

Засоби самооборони в Україні дозволені ще 23 роки тому наказом МВС від 21 серпня 1998 року № 662.

З дозволу поліції українці з 18 років можуть володіти:

Оскільки в Україні скасували нагородну зброю, яку раніше дарували багатьом цивільним, зокрема, журналістам, тепер її можуть мати тільки співробітники поліції та військові.

Що передбачає законопроєкт про обіг зброї

До Верховної ради неодноразово подавали законопроєкти щодо обігу зброї, однак жоден з них не був ухвалений. У січні на парламентському сайті – шість законодавчих ініціатив, з них три зареєстровані як альтернативні.

Останнє засідання Комітету з питань правоохоронної діяльності Верховної ради внесло ясність після того, як під час онлайн-засідання було розглянуто чотири законопроєкти щодо обігу зброї. Два проєкти законів Комітет погодив для подальшого розгляду парламенту.

Відхилено альтернативний законопроєкт №4336-1 авторства нардепа Андрія Шараськіна. Прийнятий за основу та рекомендований до розгляду законопроєкт про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів (№4335), ініційований Ігорем Фрісом, Олександром Бакумовим, Олександром Федієнком та досить великою групою нардепів.

Голова підкомітету Олександр Дануца повідомив, що у проєкті закону, зокрема, надаються визначення термінам і поняттям, прописані засади державної політики у сфері обігу вогнепальної цивільної зброї та бойових припасів до неї.

Законопроєкт передбачає запровадження Єдиного державного реєстру цивільної зброї, встановлюються засади його ведення. Також власники зброї мають доступ до курсів з вивчення матчастини зброї, правил поводження та застосування зброї. Визначаються заборонені до цивільного обігу вогнепальна зброя, бойові припаси до неї, частини зброї та додаткове обладнання.

Пропонуються такі категорії цивільної вогнепальної зброї:

А – автоматична вогнепальна зброя;

В – гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя (травматична);

С – короткоствольна вогнепальна зброя;

D – довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя;

Е – довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя.

За аналогією з посвідченням водія, може бути запроваджено посвідчення власника зброї, у якому зазначаються категорії зброї, що може набути особа. Крім того, на кожну одиницю зброї впроваджується технічний паспорт, у якому зазначаються відомості про власника та серійний номер зброї.

Пропонується, щоби право на отримання посвідчення отримають дієздатні громадяни України які:

Запроваджується обов’язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

Регулюються питання набуття у власність юридичними особами цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, успадкування, зберігання, застосування цивільної вогнепальної зброї для захисту тощо.

Встановлюються загальні засади ведення спеціального обігу вогнепальної зброї та бойових припасів і діяльності стрілецьких тирів і стрільбищ.

Пов’язані законопроєкти

Окремим законопроєктом №4336 депутати пропонують внести зміни до Кодексу адмінпорушень і Кримінального кодексу.

Зокрема, згідно зі змінами до Кодексу адмінпорушень, громадянина можуть позбавити права володіння цивільною зброєю від трьох до п’яти років або до 10 років у разі систематичного порушення порядку користування цим правом.

Також проєкт закону пропонує виключити застарілі радянські норми, збільшити штрафи за правопорушення у сфері обігу зброї, встановлює вимоги до проведення огляду особи, яка здійснює транспортування або носіння цивільної зброї на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.

Крім того, автори законопроєкту пропонують чітко прописати визначення «у нетверезому стані», щоб одразу запобігти маніпуляціям.

При цьому Комітет відхилив альтернативний законопроєкт №4336-1.

Exit mobile version