З 1 жовтня і до 1 травня, вдень та вночі, поза населеними пунктами водії мають вмикати денні ходові вогні або ближнє світло фар на своїх транспортних засобах. Відповідні вимоги передбачені пунктом 9.8 Правил дорожнього руху.
У поліції зазначають, що основна мета цієї вимоги – зменшення ризику виникнення аварій на позаміських дорогах. Водіїв з вимкненими фарами мають право зупиняти і перевіряти поліцейські.
“З 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути включені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу – ближнє світло фар”, – йдеться в повідомленні Нацполіції.
Поліцейські підкреслюють, що ця вимога правил дорожнього руху є обов’язковою для виконання в будь-який час доби.
Питання адміністративної відповідальності за не ввімкнення водіями денних ходових вогнів (ближнього світла фар) за межами населеного пункту залишається й досі відкритим. Штраф чи попередження або ж юридичною мовою – ч. 2 ст. 122 Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) чи ст.125 КУпАП?
При виявленні такого порушення поліцейські можуть притягнути особу до відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, санкція якої передбачає накладення на водія транспортного засобу штрафу у розмірі 425 гривень.
Проте, ст. 122 КУпАП встановлює відповідальність за порушення правил користування попереджувальними сигналами та зовнішніми освітлювальними приладами в темну пору доби (від заходу до сходу сонця) при початку руху транспортного засобу чи зміні його напрямку, тобто за порушення п. 9.2 ПДР і не містить положень про встановлення відповідальності за таке порушення, як не увімкнення денних ходових вогнів (ближнього світла фар) з 01 жовтня по 01 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами.
Варто зауважити, що згідно з п. 1.10 ПДР під денними ходовими вогнями розуміють зовнішні світлові прилади білого кольору, передбачені конструкцією транспортного засобу, установлені спереду транспортного засобу і призначені для покращення видимості транспортного засобу під час його руху у світлий час доби, проте вважається попереджувальним сигналом. Тому, вимоги щодо їх ввімкнення містяться в розділі 9 ПДР, що стосується попереджувальних сигналів, а не в розділі 19 ПДР – «Користування зовнішніми освітлювальними приладами».
Отже, передбачений п.9.8 ПДР, обов’язок ввімкнути денні ходові вогні безпосередньо під час руху механічних транспортних засобів у світлу пору доби в період з 01 жовтня по 01 травня з метою позначення транспортного засобу – не входить до складу адміністративного правопорушення закріпленого в ч. 2 ст. 122 КУпАП. В такому випадку, винного можна притягнути до адміністративної відповідальності лише за ст. 125 КУпАП, що передбачає адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Обговорення