У Тернопільському художньому музеї відкрили виставку до 100-річчя від дня народження Діонізія Шолдри – видатного художника та реставратора, який після десятиліть еміграції повернувся до рідного міста.
Про це пише Файне місто.
На урочистому відкритті, яке відбулося 23 жовтня, були присутні кульутрні діячі, які особисто знали Діонізія Шолдру та поділилися спогадами про нього: мистецтвознавець Ігор Дуда, директор Тернопільської художньої школи імені М.Бойчука Сергій Музика, народний художник України Богдан Ткачик.
Картини Діонізія Шолдри поєднують реалізм та експресіонізм, він вдало поєднував різні художні стилі. У США його називали художником неба і самотніх дерев, адже це основний мотив його творчості, що передає відчуття самотності.
На всіх картинах переважають холодні і темні кольори, але на їхньому тлі ще яскравішими виглядають невеликі світлі елементи: промені, квіти, вогники, що на думку мистецтвознавців передає надію, яка залишалася в Діонізія Шолдри і в найтемніші часи. Також в митця є й якраві пейзажі, зображення інтер’єрів, портрети та творчі експерименти.
Його портрети часто мають темний фон та строгу гру світла і тіней, що підкреслює міміку обличчя, передаючи психологічний стан зображених людей. Діонізій Шолдра дуже вдало перетворив душевні переживання у художні образи.
Виставка триватиме до 2023 листопада. Окрім картин на ній можна побачити особисті речі художника: палітри, пензлі, етюдник, а також архівні фотографії, листівки, афіші та інші матеріали.
Про Діонізія Шолдру
Митець народився 16 жовтня 1925 року в Тернополі та помер тут 29 вересня 1995 року. Дитинство Діонізій провів на Підзамчі. У березні 1944 року родина Шолдри вирушила на Захід, що перетворило життя художника на довгу мандрівку Європою та Північною Америкою.
За кордоном Діонізій Шолдра здобув ґрунтовну освіту. Він опановував малярство й історію мистецтва в Інсбруку, а також навчався реставрації у Віденській академії. У 1950 році митець емігрував до США, де у 1952 році став членом Об’єднання Митців Українців в Америці (ОМУА).
У Нью-Йорку він відкрив власне реставраційне ательє у 1975 році, водночас активно працюючи в техніці олійного живопису. У 1992–1993 роках Діонізій Шолдра повернувся на Батьківщину.
Він очолив реставраційну майстерню Тернопільського обласного художнього музею, де працював до кінця свого життя. Як реставратор, він приніс у Тернопіль сучасні техніки, знання та професійну етику, відновивши низку творів та започаткувавши майстерню. Митець подарував у фонди музею десятки власних картин.
Читайте також: У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді відкрили спеціальні інклюзивні робочі місця (Фото)