Міністерство оборони України активно працює над створенням системи психологічної підтримки та допомоги для військовослужбовців. Про це пише Файне місто з посиланням на очільницю Департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксану Сухорукову.
За її словами, кількість військовослужбовців із діагнозом “невралгічні захворювання, пов’язані зі стресом”, поступово зростає. Наразі 29% цих захворювань становить ПТСР. Найближчим часом ця цифра, за прогнозами, буде тільки зростати.
Сухорукова наголосила на важливості надання психологічної підтримки та допомоги військовослужбовцям на всіх етапах служби. Вона окреслила чотири основні етапи психологічної допомоги:
- Самодопомога або допомога за принципом “рівний-рівному”.
- Кризові інтервенції.
- Психологічні пункти розвитку на безпечній відстані від лінії фронту.
- Довготривала психологічна допомога.
Особливу увагу варто приділити підтримці військовослужбовців, які повертаються з полону, та їхніх родин, наголошують у Міноборони.
Ми зобов’язані підтримати родини на всьому цьому шляху: від моменту отримання повідомлення про те, що їхній близький зник безвісти, у пошуку, в очікуваннях і до його звільнення, — підкреслила очільниця Департаменту охорони здоров’я МОУ.
Також Оксана Сухорукова закликала до співпраці у створенні ефективної системи психологічної підтримки.
Міністерство оборони може випустити будь-який документ, створити будь-яку політику. Але реалізувати цю політику ми можемо тільки разом. Я сподіваюся, що кожен з вас долучиться до створення цієї системи, до її підсилення і до турботи про психічне здоров’я наших військовослужбовців, – зазначила посадовиця.
Окрім того, у квітні Президент також підписав закон, який врегульовує механізм психологічної підтримки військових.
Документ передбачає:
- Затвердження порядку психологічного забезпечення військовослужбовців Кабінетом Міністрів.
- Надання психологічної допомоги комбатантам з використанням психологічних служб військових частин.
- Реінтеграцію військових, звільнених з полону, за протоколами Міноборони.
- Вивчення психологічних аспектів подій під час службових розслідувань насильства за ознакою статі із залученням психологів.
Зазначимо, заходи з ментального здоров’я військовослужбовців є важливим елементом впровадження Всеукраїнської програми з відновлення ментального здоров’я, ініційованої Першою леді Оленою Зеленською.
Де можна отримати психологічну допомогу захисникам та їхнім родинам
АрміяInform опублікував перелік спеціалізованих центрів та психологів, які надають безоплатну психологічну допомогу в різних регіонах України:
- Побратими — це команда, яка спеціалізується на психосоціальній адаптації ветеранів. Одним з її проєктів є Veteran Hub — простір для ветеранів та громадських організацій, які працюють у галузі ветеранських справ.
Лінія підтримки для близьких ветеранів і військових доступна з усієї України щодня з 8:00 до 22:00 за телефоном: 067 348 28 68
Усі консультації безоплатні та конфіденційні. - Центр психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України. Тут працюють із розладами, пов’язаними з бойовим стресом, наслідками черепно-мозкових травм (постконтузійний синдром).
Консультацію можна отримати за номером: 073 450 60 00 або написати на пошту:forestglade.vet@gmail.com - Ростислава Пекарюк — психологиня, психотерапевтка, травматерапевтка, яка створила групу підтримки для сімей військовослужбовців. Зареєструватися можна за посиланням.
- Телеграм-канал «Офіс підтримки родин військовослужбовців». Тут допомагають оформити соціальні та пенсійні виплати, консультують стосовно пошуку безвісти зниклих та полонених, надають юридичні та психологічні консультації.
- «Телефон довіри» — це цілодобова лінія допомоги, де працюють психіатри і психотерапевти. Зателефонувати можна за номерами: 044 456 17 02 та 044 456 17 25
- Центр психологічного консультування та травмотерапії Open Doors організовує онлайн-сесії першої психологічної допомоги. Фахівці центру мають досвід роботи з учасниками бойових дій і надають травмафокусну допомогу за американським стандартом військовослужбовцям, їхнім сім’ям та іншим людям, чиє життя зазнало впливу війни або інших травматичних подій.
Щоб зареєструватися на консультацію, потрібно подати заявку або скористатися послугами бота. - Кризовий центр медико-психологічної допомоги надає психологічну допомогу переселенцям, військовослужбовцям Збройних Сил України, які були поранені чи зазнали психологічних травм.
Дзвонити можна за номером: 0800 501 212 - Дім ветерана — це центр соціальної адаптації та психологічної реабілітації ветеранів, членів їхніх родин, родин загиблих.
- Lifeline Ukraine — всеукраїнська гаряча лінія, створена насамперед для надання кризової психологічної допомоги ветеранам і членам їхніх сімей, а згодом — для всіх мешканців України. Лінія працює цілодобово. Можна написати або зателефонувати за номером: 7333
- Київський міський кризовий центр «Соціотерапія» кожного тижня приймає людей до реабілітаційної програми. З постраждалими працює професійна команда досвідчених психологів, психотерапевтів, психіатрів та інших спеціалістів. Програма центру розрахована на один місяць. Усі, хто потребує такої допомоги, можуть звертатися за номером: 096 274 59 54.
- Збільшилась кількість рейсів через Тернопіль до Варшави: Укрзалізниця додає нові поїзди
- Стихійні сміттєзвалища: громада Тернопільщини заплатить 4,7 мільйона за недбалість
- У Теребовлі перевіряють міст: досліджують асфальт і розмітку (Фото)
- Тернопільські контррозвідники викрили агентку ФСБ у Запоріжжі
- На дорогах Тернополя травмувалися троє людей: подробиці від поліції