Навесні із настанням тепла активізуються іксодові кліщі. Вони можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Щоб уникнути поширення цих хвороб, у тернопільських парках розпочнуться акарицидні заходи. Про це пише Файне місто з посиланням на Тернопільську міську раду.
Заходи проводитимуть зранку о 09:00 год та згідно з графіком:
- 9 травня – парк Тараса Шевченка;
- 10 травня – парк Сопільче;
- 13 травня – парк Національного відродження;
- 14 травня – парк Здоров’я та Старий парк.
У графіку можливі зміни при у разі дощів та поривів вітру понад 9 м/с. Тернополян закликають утриматися від відвідування парків та від вигулу домашніх тварин на цей період.
У Центрі громадського здоров’я МОЗ України нагадують прості кроки, які допоможуть уникнути укусів кліща:
- Подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
- Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, косинкою — і закрийте шию.
- Перед виходом в ліс для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів.
- Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
- На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
- Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.
- Оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.
- Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.
- Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
- Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.
Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща
Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати «кровопивцю» з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).
Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків!
Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.
Пам’ятайте алгоритм дій видалення кліща:
- Не тиснути.
- Не виривати.
- Не заливати олією або спиртом.
- Акуратно викрутити обертальними рухами пінцетом або через марлю.
- Продезінфікувати місце укусу.
- Здати кров на антитіла.
- За потреби пройти імунотерапію.
Зараження відбувається внаслідок укусу кліща, що переносить збудника захворювання. Інфекція вражає центральну нервову систему, може призвести до паралічу та навіть смерті. Єдиний надійний засіб захисту – щеплення. У всьому світі використовують 4 види вакцини, кожна з яких є надійною та ефективною. Первинна вакцинація передбачає отримання 3 доз щеплення.
Читайте також: Повністю відновлено рух у Тернополі на вулиці Андрія Сахарова (Фото)