Тромбофлебіт — запалення вен у поєднанні з тромбозом різного ступеня вираженості, що найчастіше проявляється на нижніх кінцівках, пов’язане з варикозною хворобою. Частіше уражається велика підшкірна вена, значно рідше — мала підшкірна вена. Запобігти розвитку запалення можна шляхом своєчасного та відповідного лікування варикозу, наприклад застосуванням препарату Детралекс https://anc.ua/product/detraleks та носінням компресійного трикотажу.
Чому виникає тромбофлебіт
Запалення може бути спричинене рядом факторів:
- пошкодження стінки вен (травма, ін’єкції ліків або наркотичних речовин);
- зниження венозного кровотоку (варикозна хвороба, хронічна венозна недостатність, вагітність, тривала іммобілізація);
- підвищене тромбоутворення (онкологія, порушення згортання крові, гормональна терапія).
Зважаючи на причини, виділяють:
- флебіт варикозно розширених вен;
- спонтанний тромфофлебіт;
- рецидивний, що розвивається на фоні онкологічних захворювань та васкулітів;
- асоційований з катетером, спричинений постановкою і тривалим його функціонуванням;
- гнійний, що виникає під час генералізації бактеріальної інфекції.
Симптоми хвороби
Відмічається болючість та набряк. Шкіра над ураженими венами червона та гаряча. Можливий розвиток лихоманки. Пальпація вени болісна та чутлива. Сама вена пальпується як вузлувате або шнуроподібне потовщення. Запалення зазвичай триває впродовж 3-4 тижнів, але іноді процес може тривати довше. Пацієнт може відчувати тромбовану вену впродовж декількох місяців. Прогноз у випадку тромбофлебіту поверхневих вен зазвичай сприятливий. На фоні тривалого запального процесу розвивається тромбоз. Він може поширюватися на глибокі вени. Такий стан загрожує тромбоемболією легеневої артерії (ТЕЛА).
Діагностика тромбофлебіту
Діагностується на підставі клінічних симптомів. Додатково рекомендується проведення УЗ-дослідження для визначення локалізації тромбу та його відстані від устя до системи глибоких вен. Оскільки флебіт може поширюватись на систему глибоких вен. У разі флебіту, асоційованого із наявністю катетера, необхідний посів для встановлення точного бактеріального збудника.
Лікування хвороби
Застосовують симптоматичне лікування, що спрямоване на полегшення місцевих симптомів, а також запобігання поширення запального процесу та розвитку ТЕЛА. Щоб не допустити розвиток тромбозу використовують низькомолекулярні гепарини, які можна придбати в аптеці https://anc.ua/. Для зменшення набряку та болісності використовують компресійні панчохи, холодні компреси та підвищене положення нижніх кінцівок. Антибіотикотерапія необхідна лише у випадку гнійного тромбофлебіту або супутнього інфекційного процесу.