З початку війни родина Садляк з Тернопільщини надала прихисток майже двом сотням переселенців. Сьогодні у будинку Світлани та Володимира живуть майже три десятки людей, серед яких діти. Хоч приїхали вони з різних міст України – Харкова, Києва, Бучі та Маріуполя, та у всіх спільна біль та тривога, котрих породила війна.
Світлана Садляк розповідає, більшість переселенців прибули практично у тому, в чому були одягнені. Вони потребували допомоги як з продуктами харчування, так і з одягом. Окрім цього, за можливості намагалися подбати, аби для приїжджих жінок та чоловіків була ще й можливість піти на роботу.
“Треба бути вдячним Богу, що в нас тихо. Допомагати один одному. Тернопіль нині є тилом для людей, які змушені були покинути свої домівки через війну. Затишним, надійним тилом. Щодня молимося за людей, за те, щоб випробування, які випали на долю українського народу, пройти з гідністю, за перемогу над ворогом.
Облаштувати місця для переселенців допомагають місцеві жителів. Вони принесли матраци, свіжі домашні продукти, діляться одежею.
Переселенці за гостинність дякують Світлані та Володимиру Садляк. Кажуть, велике щастя спати у теплому ліжку, спокійно їсти за столом та гратися з дітьми, коли над головою не свистять кулі і не чутно вибухів.
Допомогти людям, які потребують допомоги з житлом, може кожен. Якщо у вас є така можливість – зробіть цю добру справу. Зазначимо, власники житлових приміщень можуть отримати компенсацію за поселення внутрішньо переміщених осіб. На сьогодні цією можливістю вже скористалися 930 власників помешкань.
ЩО ПОТРІБНО, АБИ ОТРИМАТИ КОМПЕНСАЦІЮ ВІД ДЕРЖАВИ
Фізичні особи – громадяни України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень приватного житлового фонду і безоплатно розміщують внутрішньо переміщених осіб, можуть отримати у Тернополі компенсацію за тимчасове розміщення таких осіб.
Відповідно до затвердженого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради «Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у Тернопільській міській територіальній громаді», для отримання компенсації:
1. Власник житлового приміщення за бажанням може внести відомості про житло, яке доступне для розміщення ВПО, на веб-ресурсі «Прихисток». Допомогти внести ці дані можуть спеціалісти відділу квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради за зверненням громадян у відділ (вул. Листопадова, 6) за умови наявності у громадян електронної пошти.
2. Власник приміщення зобов’язаний не пізніше наступного дня з дня розміщення ВПО подати заяву у ЦНАП (вул. Острозького, 6), де зазначити ПІП кожної з розміщених осіб та до заяви додати копії документів, що посвідчують особи ВПО (паспорти, коди, свідоцтва про народження дітей тощо) та пред’явити свій документ на право власності на жиле приміщення, в якому розміщується ВПО.
Власник жилого приміщення також зобов’язаний в день припинення розміщення ВПО або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у жилому приміщенні.
Для отримання компенсації власник жилого приміщення не пізніше п’яти днів з дня закінчення звітного місяця подає в ЦНАП відповідну заяву.
Заява подається у паперовій формі або за допомогою засобів електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Важливо:
- ВПО, що проживають у жилому приміщенні, повинні отримати статус внутрішньо переміщеної особи. Для цього їм необхідно зареєструватися в управлінні соціальної політики (вул. Лисенка, 8);
- Перевірку наведених у заяві власником жилого приміщення відомостей з відвідуванням місця розміщення ВПО, зокрема з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що встановлюють особу (паспорта громадянина України або свідоцтва про народження ВПО, зокрема електронних документів) можуть здійснювати уповноважені особи виконавчого комітету Тернопільської міської ради: управителі багатоквартирних будинків, ОСББ, за необхідності інші уповноважені особи, визначені управлінням ЖКГ;
- Підставами для відмови у виплаті компенсації є встановлення невідповідності осіб, кількості розміщених осіб, інших даних, які були зазначені у заяві.
4. Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи – з дня розміщення ВПО, але не раніше дати включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про розміщення внутрішньо переміщеної особи у відповідному жилому приміщенні.
Сума компенсації за кожен день визначається на рівні 14,77 гривні за одну особу.
5. Компенсація здійснюється виключно у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.
З текстом порядку компенсації можна ознайомитися за ПОСИЛАННЯМ, Інформаційна картка Н-11-23 доступна для ознайомлення ТУТ.
До слова, станом на 5 квітня 2022 року, у ЦНАП м. Тернополя звернулося 930 власників жилих приміщень приватного житлового фонду, які безоплатно розміщують внутрішньо переміщених осіб.