Президент Володимир Зеленський вніс низку редагувань та доповнень до положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах. Зокрема, змінив строки проходження служби та звання віськовослужбовців. Відповідний указ №483/2021 опублікували на сайті глави держави, повідомляє Укрінформ.
Указ визначає, що строк проходження військової служби можна продовжити за новим контрактом для осіб рядового складу – на 3 роки; для осіб сержантського і старшинського складу – на строк від 3 до 5 років.
Крім того, для осіб рядового складу первинним є військове звання рекрута (раніше – солдата (матроса)), а для осіб офіцерського складу первинним є військове звання молодшого лейтенанта (раніше – лейтенанта, в окремих випадках – молодшого лейтенанта).
Водночас зазначили, що первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу і не мають військових звань, до складання ними Військової присяги. Після складання присяги таким військовослужбовцям присвоюється військове звання солдата (матроса).
Строки служби
В указі уточнили норму про укладення першого контракту курсантами. Визначили, що відтепер з курсантами вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти і слухачами курсів військової підготовки офіцерського складу в зазначених закладах, які не мають військових звань офіцерського складу, після успішного закінчення навчання (підготовки) на посадах осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу — строком на 5 років, а за спеціальностями льотного складу осіб офіцерського складу авіації – строком на 10 років.
У документі також прописали строки вислуги у військовому званні, норми про чергове і дострокове присвоєння звання, звільнення з посад військовослужбовців тощо.
Для осіб молодшого та старшого офіцерського складу встановили такі строки вислуги у військовому званні (крім офіцерів льотного складу авіації):
- молодшого лейтенанта — 1 рік
- лейтенанта — 2 роки
- старшого лейтенанта, капітана (капітан-лейтенанта) — 3 роки
- майора (капітана 3 рангу) — 4 роки
- підполковника (капітана 2 рангу) — 5 років
- полковника (капітана 1 рангу) — 2 роки.
Для офіцерів льотного складу авіації встановили такі строки вислуги у військовому званні:
- молодшого лейтенанта, лейтенанта — 1 рік
- старшого лейтенанта — 2 роки
- капітана, майора — 3 роки
- підполковника — 4 роки
- полковника — 2 роки.
Для осіб офіцерського складу, які не належать до льотного складу авіації, та здобули вищу освіту після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти з п’ятирічним строком навчання як курсанти, строк вислуги у військовому званні лейтенанта встановили 1 рік.
З оголошенням стану війни та до дня і часу його припинення для осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу, встановили такі строки вислуги у військовому званні:
- молодшого та старшого сержантського і старшинського складу, молодшого офіцерського складу — 1 рік
- вищого сержантського і старшинського складу, старшого офіцерського складу — 2 роки.
Президент також підписав указ №484/2021 про внесення змін до Положення про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України.
Водночас указом №486/2021 визнано такими, що втратили чинність, низка указів, які стосуються питань проходження військової служби в ЗСУ, СБУ, Управлінні державної охорони, Держприкордонслужбі, Держспецзв’язку, Службі зовнішньої розвідки.
Читайте також: Армія кличе: на Тернопільщині з 1 жовтня по 31 грудня відбуватиметься призов на військову службу
Обговорення