З 1 травня в Україні змінився порядок призначення субсидій. Зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 420. Щоб отримати субсидію (у тому числі на наступний період) всім домогосподарствам без винятку, необхідно подати нову Заяву та нову розширену Декларацію про доходи осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Новий пакет документів необхідно подати в період з травня по вересень 2021 року. Усім домогосподарствам, які звернуться у цей період, субсидія буде призначена з травня 2021 року. На опалювальний період субсидії будуть призначені автоматично без звернення громадян.
З 01.05.2021 житлова субсидія надається лише у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок громадянина, відкритий в уповноваженому банку.
Лише одержувачам житлової субсидії із числа осіб з інвалідністю І групи, осіб, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду, осіб, які досягли 80-річного віку, одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд, виплата та доставка житлової субсидії готівкою буде здійснюватись через відділення АТ «Укрпошта» за місцем фактичного проживання громадян.
Важливими змінами є те, що Постановою Уряду припинено функціонування Комісій з питань надання громадянам житлових субсидій, які були утворенні виконавчими органами місцевих рад. Також, скасована можливість отримання житлової субсидії в разі, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства перебували за кордоном сукупно більше 60 днів та документально підтверджували шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах.
Переглянуто підходи до врахування майнового стану домогосподарств, які претендують на отримання житлової субсидії. Зокрема, житлова субсидія не буде призначена (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства:
- має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда і причепа), або більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа);
- має у власності більше, ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території;
- на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому призначається житлова субсидія;
- протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла; здійснив платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об’єктів спадщини та дарування); внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації; благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів); надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.;
- у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді, за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування); або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів. До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
Вказані норми не застосовуються до домогосподарств, у яких є особи, що перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров’я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку.
Прийом документів на призначення житлових субсидій (заява і Декларація про доходи) буде здійснюватися у приміщеннях управління соціальної політики за адресою вул. Лисенка 8 і 8а, Центру надання адміністративних послуг (вул. Князя Острозького, 6) і підприємствах, що надають послуги з управління та утримання житлових будинків за місцем проживання громадян з дотриманням встановлених протиепідемічних заходів.
Документи також можуть бути надіслані поштою на адресу управління соціальної політики або в електронній формі через електронні ресурси: Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія», офіційний веб-сайт Мінсоцполітики з накладанням електронного цифрового підпису.
На даний час нові форми бланків заяви і Декларації про доходи громадян Міністерством соціальної політики ще розробляються. Очікується їх затвердження і виготовлення найближчим часом.
Про початок прийому документів мешканці Тернопільської громади будуть додатково повідомлені через засоби масової інформації.
Додаткову інформацію та консультації з питань призначення житлових субсидій можна отримати за номерами телефонів: (0352) 52-14-03, (0352) 23-53-43, (0352) 23-54-34, (0352) 23-54-40, (0352) 23-63- 50, (0352) 23-62-59, (0352) 23-66-04, (067) 354-71-09.
Читайте також: У Тернополі на Провідну неділю збільшать кількість громадського транспорту до міських кладовищ