Враховуючи те, що на території України більше ніж півроку діють карантинні заходи з протидії коронавірусу, масово використовуються засоби індивідуального захисту (ЗІЗ): маски, рукавички, респіратори та інше. Як наслідок – утворюються відходи засобів індивідуального захисту і дуже часто на підконтрольних об’єктах, зокрема, в дитячих навчальних закладах ставлять питання про те, як збирати, зберігати та кому передавати ці відходи?
На нормативному рівні вимоги щодо поводження із згаданими відходами регламентуються Міністерством охорони здоров’я України, зокрема, Постановами Головного державного санітарного лікаря України, – повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області.
Так, для закладів освіти ці вимоги прописані у Постановах Головного державного санітарного лікаря України від 22 серпня 2020 року № 50 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19 та від 22 вересня 2020 р. №55 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)».
Правила збору та утилізації використаних засобів індивідуального захисту одноразового використання у закладах, згідно з рекомендаціями МОЗ:
- керівник закладу організовує і забезпечує централізований збір та утилізацію використаних засобів індивідуального захисту (захисних масок, респіраторів, гумових рукавичок), паперових серветок;
- для їх збору використовують окремі контейнери/урни (картонні або пластикові). Ємкості багаторазового використання (пластикові, що підлягають дезінфекції та миттю) мають бути з кришками та поліетиленовими пакетами;
- кількість та об’єм (місткість) контейнерів/урн визначається з розрахунку на кількість відвідувачів закладу;
- контейнери/урни рекомендовано встановлювати при вході у заклад, в коридорах та санвузлах;
- поліетиленові пакети з контейнерів, у яких зібрані використані захисні маски, респіратори, гумові рукавички, паперові серветки необхідно щільно зав’язати (рекомендується використовувати додатковий пакет для надійності) та нанести маркування «використані засоби індивідуального захисту»;
- на пластикові контейнери з кришками та одноразові картонні ємкості наноситься маркування «використані засоби індивідуального захисту»;
- пластикові ємкості для збору ЗІЗ щоденно дезінфікують;
- картонні контейнери з використаними ЗІЗ та наповнені (зав’язані та промарковані) поліетиленові пакети підлягають утилізації як побутове сміття;
- обов’язкова наявність у закладі угоди із спеціалізованим комунальним підприємством на вивіз твердих побутових відходів.
Додаткові рекомендації:
При можливості, перед тим, як утилізувати використані засоби індивідуального захисту (маски, рукавички, респіратори) пропонуємо їх продезінфікувати (залити розчином дезінфікуючого засобу, витримати експозицію до 30 хвилин, після чого злити розчин у каналізацію, а тоді виносити у контейнер для збору побутового сміття).
Тканинні (марлеві) маски багаторазового використання необхідно замінювати кожні 2-3 години. Використані маски слід збирати в окремий пакет (без доступу до інших особистих речей), наприкінці дня випрати і випрасувати.
Не слід забувати про гігієну рук – після використання всіх індивідуальних засобів захисту необхідно ретельно вимити руки з милом або обробити їх антисептиком.