Сьогодні ми згадуємо тих, хто жертовно віддав своє життя та здоров’я за інших. Згадуємо тих, хто йшов у ядерне пекло рятувати усіх нас, розуміючи небезпеку, усвідомлюючи наслідки. Це справжня любов і самопожертва. Це справжній патріотизм та самовідданість. Ми всі у боргу перед героями-чорнобильцями, які врятували теперішнє й прийдешні покоління. Пам’ятаємо і молимось за кожного, чиє життя та здоров’я забрав Чорнобиль…
Тридцять чотири роки тому – 26 квітня 1986 року – сталася трагедія, яка розділила час на «до» та «після». Трагедія, яка змусила людей по-новому переосмислити безпеку використання «мирного атома». Наслідки техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС людство відчуває ще досі і відчуватиме ще багато десятиліть. Адже трагедія на Поліссі зачепила своїм смертоносним крилом найбільше Україну, а також Білорусь, Росію, Латвію, Польщу та інші країни світу.
Тисячі мужніх та самовідданих українців ціною власного здоров’я та життя рятували, без перебільшення, світ. Вони першими кинулися у чорнобильське горнило, першими отримали невидиме опромінення.
Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Трагедія, спричинена вибухом на її четвертому енергоблоці, не має аналогів за обсягами забруднення природного середовища, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їхній побут і соціально-економічні умови життя.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним «саркофагом», збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
З кожним роком їх стає все менше. Людей, які ліквідовували наслідки Чорнобильської катастрофи. Вибух четвертого енергоблоку призвів до величезної кількості загиблих, економічних збитків та смертельних недуг. Від них люди і до сьогодні страждають.
Дуже страшно. Це вже ми літом були, коли приїжджали в покинуті села, а там нові гарні будинки стояли. А всі подвір’я були зарослі будяками. Все вродило, а птахів не було, жодної пташини, – пригадує ліквідатор наслідків вибуху на Чорнобильській АЕС Сергій Анцібор.
Вшанувати світлу пам’ять жертв трагедії та подякувати ветеранам-чорнобильцям щороку в парк Національного Відродження приходять рідні та близькі загиблих учасників ліквідації аварії, представники влади і духовенства та небайдужі тернополяни. Сьогодн кожен із нас може у молитві згадати полеглих…
У Тернополі робиться багато кроків для забезпечення гідного життя та відновлення здоров’я всіх ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Завдяки самопожертві ліквідаторів аварії Чорнобильська катастрофа стала символом жертовності в ім’я Батьківщини, в ім’я мільйонів людей та прийдешніх поколінь, адже, ризикуючи своїм життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу і подальшого розповсюдження радіації, – зазначає міський голова Сергій Надал.
Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу…
Ми підібрали ля вас ТОП-5 фільмів про Чорнобиль, які не залишать байдужими:
Аврора (2006). Художній фільм Оксани Байрак про дівчинку-сироту Аврору, яка мріяла стати балериною. Вона стала свідком вибуху на станції та отримала дуже велику дозу опромінення. Єдиний її шанс на одужання – лікування у США.
Битва за Чорнобиль (2006). Документальний фільм каналу Discovery про саму катастрофу та їх політичний контекст. Режисери фільму поспілкувалися з безліччю людей, які були залучені до ліквідації наслідків, у тому числі з президентом СРСР Михайлом Горбачовим.
Двері (2008). Короткометражний фільм ірландського виробництва на основі повісті білоруського письменника Миколи Калугіна «Чорнобильська молитва». У центрі сюжету – сім’я, яку евакуювали після катастрофи, але їхня дочка все одно помирає. Батько змушений повернутися до старої квартири по двері, щоб поховати доньку за традиціями.
Земля забуття (2011). В ньому розповідається, як в цей день одружуються Аня та Петро, як інженер електростанції Олексій разом з сином Валерієм вирішили посадити дерево, а лісничий Микола робив свій щоденний обхід лісу навколо станції. Та все змінюється в одну мить. І найщасливіша наречена стає вдовою в день весілля, а син залишається без батька. А через 10 років Аня, яку зіграла українка Ольга Куриленко, працює гідом для туристів по забрудненій чорнобильській зоні”, Валерій шукає батька, а Микола доглядає заражений сад.
Арка (2018). Короткометражний фільм розповідає 30-річну історію Чорнобильської катастрофи. Автори кінострічки показали події з перших хвилин після аварії до моменту, коли нове укриття зайняло своє проектне положення. Та зробили це мовою музики!
Та найгеніальнішою екранізацією історії Чорнобильської катастрофи визнали серіал «Чорнобиль» (2018).