Українські пекарі попереджають, що їм доведеться підвищувати ціни на продукцію або згортати виробництво. Серед причин називають подорожчання сировини, електрики та інших складових у собівартості буханця. Про це пише Файне місто з посиланням на ВВС NEWS Україна.
Чому і як можуть зрости ціни на хліб?
Найпершою складовою підвищення цін на хліб пекарі називають подорожчання борошна.
За словами директора компанії “Київхліб” і голови Всеукраїнської асоціації пекарів Юрія Дученка, ціни на борошно за останні кілька місяців зросли на 50%.
Якщо у квітні ми купували борошно по 10 тисяч за тонну, то зараз воно вже 15 тисяч, а до листопада очікується 16-16, 2 тисячі, – пояснив він у коментарі “Мінфіну”, додавши, що борошно – це 40% собівартості.
Крім того, дорожчають й інші складові хлібу – олія, цукор.
Також, брак кадрів змушує виробників підвищувати зарплати, що також впливає на собівартість. А з вересня має початися підвищення акцизів на пальне, тож і доставка від підприємств до магазинів подорожчає.
За словами Дученка, через ці фактори ціни на хліб мали б зрости на 15-20%.
Якщо цього не станеться, багато хлібозаводів можуть просто зупинитися і в країні почнуться перебої з хлібом, – заявив він Мінфіну, додавши, що зараз низка підприємств на межі зупинки, деякі переходять на роботу в одну зміну.
За даними Держстату, у липні середня ціна традиційного батона в Україні була 24,6 грн за 500 грамів.
При цьому ціни різняться залежно від регіону: якщо у Харківській області батон коштував 22,25 грн, то у Хмельницькій – 29,94 грн. Тож якщо брати до уваги побажання хлібопіків, максимальне подорожчання може становити від 4,5 до 6 грн.
Але навіть самі виробники визнають, що одномоментного підняття цін – на скільки б вони не зросли – не може бути, і ціни зростатимуть поступово.
Читайте також: У Тернополі жінка смертельно поранила співмешканця під час сварки (Фото)
Обговорення