З 11 липня в Україні заборонять курити електронні цигарки та кальяни в громадських місцях. Чи покращить це здоров’я українців і де дозволять палити такі пристрої – читайте у матеріалі «Файного міста».
В Україні з 11 липня заборонять курити електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну («айкоси») в громадських місцях, повідомляє МОЗ. Це одна з частин обмежень, які передбачає ухвалений у грудні 2021 року закон.
Про це нагадала голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби із ВІЛ/СНІД та соціально небезпечними захворюваннями Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації Лада Булах на пресконференції.
Цей (№ 1978 — ред.) Закон запроваджує важливу позицію — прирівнює електронні сигарети і засоби нагрівання до класичних сигарет. Для них будуть такі ж самі обмеження. Вже з 11 липня цього року вступають в дію норми, за якими паління електронних сигарет і засобів нагрівання в громадських місцях буде заборонено, — заявила Булах.
Також вона нагадала про ще три важливі норми цього закону, які набудуть чинності пізніше:
- заборона реклами електронних сигарет і виробів для нагрівання тютюну — почне діяти з середини 2023 року;
- заборона продажу ароматизованих сигарет і рідин для ароматизації – почне діяти з середини 2023 року, щоб запобігти залученню до паління дітей та підлітків;
- збільшення розміру медичних попереджень про шкоду від паління до 65% від поверхні упаковки та поява їх на упаковках елекронних сигарет — за законом не пізніше ніж через 12 місяців з дня набуття чинності нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, яким затверджено відповідний акт.
Де палити заборонено і яке покарання?
Центр демократії та верховенства права навів перелік громадських місць, де з 11 липня буде заборонено курити електронні сигарети:
- зупинки громадського транспорту;
- громадський транспорт;
- таксі;
- ліфти і таксофони;
- заклади охорони здоров’я;
- навчальні заклади;
- дитячі майданчики;
- спортивні споруди, заклади фізкультури і спорту;
- кафе, бари, ресторани, літні тераси;
- театри, музеї, галереї, концертні зали;
- офіси;
- готелі, гуртожитки;
- місця загального користування житлових будинків;
- підземні переходи;
- вокзали та станції;
- аеропорти;
- приміщення органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування.
Штрафи за порушення правил продажу та куріння у невстановленому місці
- за продаж електронних сигарет і засобів нагрівання тютюну неповнолітнім штраф 1020 гривень, за повторне порушення – 10 200 гривень;
- 1000 гривень – за куріння електронних сигарет у громадських місцях, 10 000 гривень – повторне порушення;
- за куріння в кафе, барах і ресторанах передбачається штраф у 3000 гривень для власників, за повторне порушення – 15 000 гривень.
Яка шкода від електронних сигарет?
Протягом останніх років Україна досягла суттєвого прогресу у зменшенні поширеності куріння сигарет. Дослідження останніх років говорять про зниження рівня вживання тютюнових виробів на 20% серед дорослих та 23% серед підлітків. Однак, із розвитком технологій на ринку з’явилися нові пристрої для куріння — системи для нагрівання тютюну та електронні сигарети, які становлять суттєві ризики для здоров’я населення.
Електронні сигарети — портативні пристрої, в яких нагрівається рідина, в результаті утворюється пара, яку вдихає курець. До речі, вейпи, які зараз популярні серед молоді, — це різновид електронних сигарет.
Вважати, що електронні сигарети є безпечними, неправильно. До складу рідини, що використовується в електронних сигаретах, входять гліцерин, пропіленгліколь та різноманітні смакові добавки. Також часто додається нікотин. У процесі нагрівання рідини утворюються небезпечні речовини. Результати останніх досліджень свідчать, що вони завдають шкоди здоров’ю як курцю, так і людям навколо.
Міфи про е-сигарети
- Електронні сигарети — більш безпечна та комфортна альтернатива сигаретам
Не варто забувати про випадки, коли електронні сигарети вибухають у руках або роті курця, завдаючи серйозних пошкоджень. Відомі випадки отруєння рідинами для електронни сигарет. Ці питання особливо актуальні для України. Оскільки ринок електронни сигарет не врегульований, часто ці пристрої не мають сертифікатів якості, а рідини — належного маркування.
- Електронні сигарети не шкодять людям навколо і виділяють менше диму
Вище вже йшлося про те, що аерозоль від електронних сигарет містить багато шкідливих речовин. Нещодавні дослідження показали, що рівень деяких з них такий самий, як і у сигаретному димі. Тому пасивне вдихання цієї пари також шкодить здоров’ю людини.
- Електронні сигарети допоможуть швидше кинути курити
Часто виробники електронних сигарет просувають їх як засіб відмови від куріння. Дані останнього мета-аналізу, проведеного серед усіх досліджень з цієї теми, показали, що дорослі курці, які використовують електронні сигарети, мають на 28% менше шансів припинити курити. Таким чином, використання електронних сигарет може затягувати процес відмови або призвести до того, що курець зовсім облишить цю ідею.
Щоб успішно кинути курити, фахівці рекомендують користуватися методами з доведеною ефективністю.
Нагадуємо, згідно з дослідженнями ВООЗ, в Україні поширеність куріння серед молоді віком 18-30 років зросла у 2020 році у порівнянні з 2019 — на 10% (з 27,6% до 30,4%). Крім того, за статистикою ВООЗ та Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS), кожен 6-й український старшокласник є споживачем тютюнових виробів (14,9% учнівської молоді у віці 13-15 років), а кожен пʼятий підліток пробував курити електронні сигарети.
Читайте також: Як працюють медичні заклади Тернопільщини під час війни та хто такі «лікарі без кордонів»
Автор: Аліна Пастир
Обговорення