Нещодавно у мережі Інтернет широкого обговорення набула тема щодо захворювання на синдром Кавасакі. Йдеться, що недуга шириться Україною, викликає токсичний шок та інсульт, а також взаємопов’язана з короновірусною інфекцією. Зазначається також, що захворювання є небезпечним та вражає переважно дітей.
Аби дізнатися більш детально про синдром Кавасакі, а також з’ясувати, чи є у жителів Тернопільщини причини для хвилювання, журналісти “Файного міста” звернулися до завідувача інфекційного відділення КНП “ТМДКЛ” Ольги Дивоняк.
Синдром Кавасакі – гостре гарячкове захворювання дитячого віку, переважно від 2 місяців до 9 років. Вражає коронарні та інші судини з можливим утворенням анефризм, тромбозів та розривів судинної стінки. Без адекватного лікування летальність сягає 1 %.
За словами Ольги Миколаївни, синдром Кавасакі й справді реєструвався на території України, зокрема, на Тернопільщині. Проте випадки захворювання на цю недугу вкрай поодинокі.
“Так, періодично з’являються пацієнти з цим синдромом. Проте, щоб ви розуміли, за 25 років моєї лікарської практики було зареєстровано лише кілька випадків – 1-3. Це рідкісне захворювання коронарної системи, яке може викликати аневризми та тромбози. Страждають переважно діти. Є 5 таких основних стадій прояву синдрому Кавасакі: висока температура тіла до 10 днів, збільшення лімфатичних вузлів, зміна кольору слизових оболонок порожнини рота та язика, сухий кон’юктивіт та везикулярне висипання. Зараз на Тернопільщині не зареєстровано жодного хворого на синдром Кавасакі”, – каже Ольга Миколаївна.
Щодо взаєпов’язаності синдрому Кавасакі і коронавірусної інфекції, то, за словами лікаря, вона може бути.
“Такі припущення вже висловили науковці у США, Франції, Великобританії та інших країн. У європейських країнах фіксують збільшення кількості дітей, які надходять до лікарень зі схожими на Кавасакі симптомами. Встановлено, що серед факторів, що можуть спричинити виникнення синдрому, є парвовірус, менінгокок, ротавірус та інші захворювання. Covid-19 також може спричинити синдром Кавасакі. Принаймні, про це заявляють науковці європейських країн”, – зазначає Ольга Дивоняк.
Так, наприклад, італійські лікарі досліджували випадки виникнення у дітей нового запального синдрому і припустили його взаємозв’язок з вірусом SARS-CoV-2. Вчені встановили, що з лютого по квітень у педіатричному відділенні лікарні в італійському регіоні Бергамо, який є одним з найбільш постраждалих від пандемії коронавірусу в світі, у десяти дітей діагностували гострий запальний синдром, схожий на рідкісну хворобу Кавасакі. Результати дослідження були оприлюднені 13 травня в одному з найстаріших та авторитетних медичних журналів The Lancet.
Автори дослідження констатували, що число дітей, яких госпіталізували з новим загадковим захворюванням, приблизно в 30 разів більше звичайного. В середньому ж у лікарні буває не більше одного випадку синдрому Кавасакі впродовж трьох місяців. На підставі цього вчені припустили, що епідемія атипової пневмонії COVID-19 могла стати тригером для високого рівня поширення “важкої форми хвороби Кавасакі”, і попередили про можливість подібних спалахів “у країнах, охоплених пандемією COVID-19”.
Не менш важливим, – додає Ольга Дивоняк, – є також не сплутати синдром Кавасакі і хворобу Коксакі. Адже це різні недуги, але через співзвучність назв люди часто їх поєднують або плутають. Коксакі і Кавасакі – це абсолютно різні захворювання.
“Вірус Коксакі – хвороба, що вражає ротову порожнину, кисті рук та ступні. Через це у захворювання є й інша назва: синдром “рука-нога-рот”. Хворіють ним переважно діти до 5-ти років, проте трапляються випадки інфікування і дорослих. Це ентеровірусне захворювання, яке передається повітряно-крапельним та фекально-оральним шляхами. Коксакі – це група вірусів із 30 активних ентеровірусів. Вони розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Інкубаційний період 7-10 днів. Як правило, вірус привозять із подорожей іншими країнами”, – каже завідувач інфекційного відділення КНП “ТМДКЛ” Ольга Дивоняк.
Обговорення