З 20 травня у Тернополі котельні та паливні зупинені на ремонт. Окрім цього, у зв’язку з рішенням уряду, у місті припинили постачання гарячої води, відновити яке планують вже з 26 червня. Та для того, щоб у кранах знову з’явилася гаряча вода, потрібно, аби тернополяни розрахувалися за отримані раніше послуги.
“Ми робимо усе можливе, щоб вже незабаром відновити надавання послуги із гарячого водопостачання. У зв’язку з тим, що Уряд припинив регулювання цін на газ для комунальних підприємств «Теплокомуненерго» від 20 травня 2021 року, відтепер КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» має оплачувати за місячний об’єм газу для надавання послуги напередодні, а не після отримання проплат від споживачів, як було раніше. Потрібно зібрати досить великі кошти, щоб надавати послугу вчасно та у повному обсязі.
Адміністрація КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” звертається до споживачів із проханням про повну та вчасну сплату за спожиті послуги підприємства, а також про сплату заборгованості минулих періодів, – зазначають у підприємстві.
На сьогодні сума боргу за отримані послуги становить близько 70 мільйонів гривень. У комунальному підприємстві зазначають, що при накопиченні значної суми боргу тернополяни можуть скористатися договором реструктуризації та виплатити його частинами.
Нагадаємо, “Нафтогаз” на 30 % підняв ціну на газ для підприємств теплокомуненерго і вимагає сплатити гроші наперед. Місцеві тепловики не мають цих коштів, оскільки змушені були останні два роки покривати різницю між ринковою ціною газу і тією, яка закладена у тарифі на підігрів гарячої води. Уряд мав півроку часу, щоб компенсувати місцевим бюджетам втрати, однак не вжив жодних заходів. Більшість обласних центрів України залишилися без гарячої води.
Що сталося?
- Уряд припинив регулювання цін на газ для теплокомунальним підприємств. “Нафтогаз” з 20 травня і підняв ціну на газ комунальникам на третину. Теоретично комунальними могли б змінити постачальника, але не можуть цього зробити через борги перед газовим оператором, які складають на сьогодні близько 30 млрд гривень. Підприємства з боргами не можуть змінити постачальника на дешевшого.
- Борг комунальників перед “Нафтогазом” почав формуватися два роки тому. Тоді уряд почав суттєво підвищувати тарифи на газ, але забороняв підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду для кінцевого споживача. Різницю покривали за рахунок місцевих громад.
- У лютому 2021 року, уряд зобов’язався знайти механізми компенсації місцевим теплокомуненерго. Фактично зобов’язався знайти спосіб покрити різницю між ринковою ціною газу і тією, яка закладена у тарифі на тепло для населення. Про це йдеться у меморандумі, який уклали уряд та Асоціація міст України.
- Урядовці не вжили заходів для вирішення проблеми. Натомість, газовий монополіст скористався ситуацією і підвищив ціну на газ комунальників. Міста змушені відключати гаряче водопостачання, щоб хоч якось зберегти інфраструктуру.
Якою є позиція Тернополя?
КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» оновило графік зупинок котелень та паливних. Підприємство «Тернопільміськтеплокомуненерго» швидше розпочало ремонтні роботи на котельнях, щоб у разі позитивного вирішення питання на рівні держави, у раніші терміни відновити гаряче водопостачання.
Читайте також: Тернополяни залишаються без гарячої води, бо урядовці не дотримали слова по ціна на газ
Обговорення